Na czym polega badanie urodynamiczne?

ile kosztuje badanie urologiczne

Badanie urodynamiczne pozwala poznać przyczynę, a także rodzaj problemów związanych zarówno z pęcherzem, jak i cewką moczową. Sprawdź, jak się przygotować do badania, na czym ono polega i ile kosztuje.

Badanie urodynamiczne – wskazania

Badanie urodynamiczne zleca oraz wystawia na nie skierowanie specjalista, zazwyczaj jest to ginekolog bądź urolog. Wskazaniem do wykonania badania urodynamicznego są:

  • zbyt częste oddawanie moczu,
  • uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza zaraz po wyjściu z toalety,
  • uczucie nagłego parcia na pęcherz moczowy,
  • popuszczanie moczu,
  • oddawanie moczu z wysiłkiem,
  • oddawanie moczu słabym bądź przerywanym strumieniem,
  • całkowite zatrzymanie moczu.

Najczęściej badanie urodynamiczne przeprowadza się u kobiet mających problem z nietrzymaniem moczu oraz u mężczyzn borykających się z przerostem prostaty, w szczególności, gdy konieczne jest leczenie operacyjne, na początku najlepiej wybrać się na konsultację lekarską, wystarczy zastanowić się jaki najlepszy lekarz urolog z olsztyna postawi poprawną diagnozę i zaproponuje leczenie.

Przygotowanie

Dzień wcześniej przed badaniem należy zastosować czopek glicerynowy, lewatywę bądź zażyć środek przeczyszczający, ponieważ w dniu badania, należy być całkowicie wypróżnionym. Na badanie należy przyjść na czczo oraz z pełnym pęcherzem. Zaleca się wypicie około 750 ml niegazowanej wody około godzinę przed badaniem. Wszelkie szczegółowe wskazówki odnośnie przygotowania się do badania na pewno przekaże ci Twój lekarz urolog.

Przebieg

W trakcie badania urodynamicznego określa się ilość oddawanego moczu, ciśnienie wewnątrz pęcherza oraz napięcie mięśni i czas oddawania moczu. W celu rozpoczęcia badania pacjent musi rozebrać się od pasa w dół i usiąść na fotelu urologiczno – ginekologicznym. Najpierw należy oddać mocz do specjalnego pojemnika, następnie po uprzednim umyciu okolic intymnych płynem dezynfekującym, badaną osobę smaruje się żelem znieczulającym i wkłada się dwa cewniki. Jeden cewnik aplikuje się do pęcherza. Najpierw sprawdza się, czy w pęcherzu nie zalega mocz, po czym napełnia się go solą fizjologiczną i mierzy napięcie jego ścian oraz szybkość opróżniania. Z kolei drugi cewnik, wkłada się do odbytnicy, wówczas bada się ciśnienie, a także napięcie mięśni. Badanie trwa około 60 – 90 minut.

Cena

Badania urodynamiczne możemy wykonać bezpłatnie w ramach NFZ, jeżeli otrzymamy skierowanie od urologa bądź ginekologa. Jeżeli jednak chcemy badanie wykonać prywatnie, skierowanie nie będzie nam potrzebne. Koszt takiego badania waha się w granicach 200 – 400 zł.

You may also like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *